Ochrona przeciwpowodziowa Tarnobrzegu | Kontrakt 3B.2
woj. podkarpackie, gm. Gorzyce i gm. Radomyśl n/Sanem
22.03.2019
PGW WP RZGW w Rzeszowie
Konsorcjum: Lider: EKOMEL Sp. z o.o.; Partner: Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji Sp. j. Mieczysław Siemaszek, Antoni Gancarz; Partner: DABI SM Budny Sp. z o.o. Sp. k.
Co robimy?
Rozbudowa prawego wału rzeki Wisły na dł. 13,959 km, prawego wału rzeki San na dł. 2,193 km oraz lewego wału rzeki Łęg na dł. 0,112 km, na terenie gm. Gorzyce i gm. Radomyśl n/Sanem, woj. podkarpackie.
Przyczyną realizacji przedsięwzięcia była konieczność zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego terenu usytuowanego wzdłuż prawostronnej części doliny rzeki Wisły na terenie gmin Gorzyce (powiat tarnobrzeski) i Radomyśl nad Sanem (powiat stalowowolski), ochrona terenów zabudowanych oraz ograniczenie strat powodziowych na przedmiotowym terenie poprzez podwyższenie i rozbudowę istniejącego obwałowania. Przedsięwzięcie polegało na podwyższeniu i rozbudowie istniejących już 4 odcinków (Sekcji) wałów przeciwpowodziowych, które były w złym stanie technicznym oraz były zbyt niskie, i przez które może przelać się woda lub mogą ulec przerwaniu w przypadku wezbrania.
Zakres przedmiotowej umowy obejmował wykonanie robót budowlanych na poszczególnych odcinkach rzeki Wisły (Sekcja I – od granicy województwa do rz. San, Sekcja II – od rzeki San do rzeki Łęg, Sekcja III – od rzeki Łęg do rzeki Trześniówka), rzeki Łęg (Sekcja III – od km 0+900 rz. Łęg do ujścia do rzeki Wisły) oraz rzeki San (Sekcja San – od km rz. San 2+276 do ujścia do rzeki Wisły).
Kontrakt na roboty 3B.2 „Ochrona przeciwpowodziowa Tarnobrzegu” obejmował:
- podwyższenie i poszerzenie korony czterech odcinków istniejących wałów przeciwpowodziowych o łącznej długości 16,264 km,
- dogęszczenie korpusu,
- doszczelnienie podłoża wału poprzez przesłonę przeciwfiltracyjną wykonaną w stopie wału po stronie skarpy odwodnej o głębokości 8 m p.p.t.
- oraz uszczelnienie skarpy odwodnej ekranem wykonanym z geomembrany kotwionej u góry w koronie wału oraz na dole korpusu wału w pionowej przesłonie, w tzw. rowach kotwiących uszczelnionych korkiem glinowo-cementowym.
W zakres przedsięwzięcia wchodziła również budowa dróg serwisowych o nawierzchni z tłucznia lub nawierzchni bitumicznej zlokalizowanych częściowo na koronie wału, częściowo na tzw. ławie przywałowej (po stronie odpowietrznej). Po stronie odwodnej wału u podstawy skarpy, z wyjątkiem odcinka o dł. ok. 300 m (działka nr 2, obręb Witkowice) wykonana została tzw. zielona droga zapewniająca dojazd do terenu międzywala. Ponadto przebudowane zostały przejazdy wałowe, przepusty wałowe oraz infrastruktura techniczna kolidująca z wałem. Przed zniszczeniem wałów przez zwierzęta ryjące i kopiące nory, skarpy odwodne zabezpieczone zostały siatką stalową ocynkowaną umieszczoną na głębokości min. 0,2 m.
- Konsultacje projektu Planu Zarządzania Środowiskiem – od 6 grudnia 2017 r. do 19 grudnia 2017 r. W dniu 20 grudnia 2017 r. odbyły się też dwa otwarte dla społeczeństwa spotkania.
- Konsultacje projektu Planu Pozyskania Nieruchomości i Przesiedleń – od dnia 17 sierpnia 2017 r. do 7 września 2017 r. W dniu 8 września 2017 r. odbyło się otwarte dla społeczeństwa spotkanie w sprawie konsultacji społecznych PPNiP.
Podczas realizacji Przedsięwzięcia podjęto szereg działań łagodzących lub eliminujących jego negatywny wpływ, ukierunkowanych na:
- Ochronę środowiska wodnego i gruntu przed zanieczyszczeniami (używanie sprawnego sprzętu mechanicznego, odpowiednie magazynowanie i obrót substancjami szkodliwymi dla środowiska, w tym m.in. ropopochodnymi typu paliwa, smary itp., zorganizowanie zaplecza z częścią socjalną),
- Ochronę przed hałasem: praca tylko w godzinach 06.00 – 22.00, używanie sprawnego sprzętu budowlanego, używanie przenośnych ekranów akustycznych,
- Ochronę środowiska przyrodniczego i krajobrazu, poprzez realizację Kontraktu na roboty według wariantu tzw. środowiskowego, który minimalizował ingerencje w siedliska flory i fauny, wskazywał rozwiązania minimalizujące oddziaływanie na obszary Natura 2000 oraz podejmował określoe działania zapobiegawcze;
- Minimalizację wycinki drzew i krzewów oraz przeprowadzenie jej w okresie poza sezonem lęgowym ptaków,
- Przenoszenie sadzonek roślin chronionych pod kontrolą botanika,
- Ochronę gleb (przed rozpoczęciem prac we wskazanym terminie zdjęto humusu tj. górną warstwę gleby wraz z porastającą ją roślinnością zielną i umieszczono ją w miejscu zabezpieczonym przed zniszczeniem – w celu wykorzystania tej warstwy podczas prac rekultywacyjnych),
- Ochronę zasobów przyrodniczych (na odcinkach wałów, przy których zinwentaryzowano miejsca rozrodu płazów, zastosowano rozwiązania zabezpieczające przed śmiertelnością (w wyniku prowadzonych prac i ruchu pojazdów) zwierząt wędrujących do i z lęgowisk (np. wygrodzono siedliska płazów od strony placu budowy płotkami),
- Na etapie realizacji Przedsięwzięcia, w okresach wskazanych przez specjalistę – herpetologa, codzienne monitorowano zastosowane bariery lub pułapki i przenoszono zwierzęta z zachowaniem kierunków, w których się przemieszczały, do odpowiednich dla danego gatunku siedlisk,
- Przed wycinką drzew i krzewów skontrolowano przez entomologa i chiropterologa ich ewentualne zasiedlenia przez chronione gatunki owadów i nietoperzy a w razie stwierdzenia występowania gatunków chronionych podjęto działania wskazane przez tych specjalistów
- Odtwarzanie schronień i miejsc żerowania zwierząt (rozwieszenie skrzynek lęgowych dla ptaków, budek dla nietoperzy, montaż tyczek i nasadzeń krzewów dla gąsiorka)
Wszystkie działania łagodzące zostały przedstawione w Planie Zarządzania Środowiskiem, w Załączniku nr 1 – Plan działań łagodzących.
Inwestor
PGW WP RZGW w Rzeszowie
e-mail: rzeszow@wody.gov.pl
adres: ul. Hanasiewicza 17B
35-103 Rzeszów