Bank Światowy i Bank Rozwoju Rady Europy
W strukturze instytucjonalnej wdrażania Projektu aktywnie uczestniczą międzynarodowe instytucje finansujące Projekt. Bank Światowy przy udziale przedstawicieli Banku Rozwoju Rady Europy monitoruje realizację zadań i wydatki w oparciu o sprawozdania, raporty i prowadzoną korespondencję. Cyklicznie przeprowadza też wizyty kontrolujące postęp i stopień wdrażania Projektu (1 do 2 w roku). W trakcie takich misji uczestniczy w spotkaniach z osobami i instytucjami odpowiedzialnymi za nadzór, koordynację, realizację i wdrażanie Projektu, dokonuje oceny postępu i wskazuje zalecenia, które mają usprawnić cały ten proces. Zgodnie z warunkami Umowy pożyczki Bank opiniuje m.in. przygotowywaną dokumentację przetargową, procedurę i rozstrzygnięcia postępowań w celu udzielenia zamówień oraz warunki zawieranych umów. Dotyczy to postępowań, w których zgodnie z warunkami Umowy wymagany jest przegląd na zasadach „pre review”.
Komitet Sterujący Projektu (KSP)
Rolą Komitetu Sterującego Projektu jest zapewnienie ukierunkowania, doradztwa i koordynacji działań w ramach Projektu na najwyższych szczeblach rządowych, w tym na poziomie międzyministerialnym. Będzie dokonywać też przeglądów całościowego wdrażania Projektu i rozwiązywać kluczowe problemy związane z jego realizacją i finansowaniem. W skład KSP wchodzą:
- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (Współprzewodniczący Komitetu Sterującego),
- Minister Infrastruktury (Współprzewodniczący Komitetu Sterującego),
- Minister Finansów,
- Minister Funduszy i Polityki Regionalnej,
- Minister Klimatu i Środowiska,
- Prezes Wód Polskich (PGW WP),
- Dyrektor Projektu (BKP),
- Wojewodowie województw, w których wdrażany jest Projekt
- oraz Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w MSWiA jako sekretarz KSP.
Komitet Sterujący obraduje na posiedzeniach, a w przypadkach niecierpiących zwłoki w trybie obiegowym (korespondencyjnym). Trybem obiegowym zarządza Współprzewodniczący Komitetu Sterującego – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komitet Sterujący Projektu będzie organizował swoje posiedzenia w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku. Pracami Komitetu Sterującego kieruje Prezydium, którego decyzje są wiążące dla realizacji Projektu.
Komitet Roboczy Projektu (KRP)
Na poziomie operacyjnym, pracę Komitetu Sterującego Projektu wspiera Komitet Roboczy Projektu. Jego członkami są:
- przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury,
- przedstawiciel Ministerstwa Finansów,
- przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej,
- przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
- Prezes PGW WP,
- Dyrektor Projektu (BKP),
- przedstawiciele NFOŚiGW i CUPT,
- oraz Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w MSWiA, jako Przewodniczący Komitetu.
Komitet Roboczy Projektu jest ciałem doradczym dla Komitetu Sterującego Projektu Przygotowuje opinie i rekomendacje przedstawiane Komitetowi Sterującemu. Komitet Roboczy będzie organizował swoje posiedzenia nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
Biuro Koordynacji Projektu (BKP OPDOW)
Biuro Koordynacji Projektu jest wyodrębnioną jednostka organizacyjna utworzoną dla bieżącej koordynacji wdrażania Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły.
Jednostki Wdrażania Projektu / Jednostki Realizacji Projektu
Kluczowe znaczenie dla realizacji zadań Projektu mają Jednostki Wdrażania Projektu. W ramach swoich statutowych zadań lub w ramach zawartych porozumień realizują określony zakres Projektu (Komponent, Podkomponent lub ich część). Do 31 grudnia 2017 r. za te zadania odpowiadały:
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu,
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie,
- Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie,
- Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze,
- Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie,
- Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie,
- Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach,
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy,
- Biuro Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (BKP OPDOW).
1 stycznia 2018 r., na podstawie przepisów ustawy Prawo Wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz.U. poz. 1566), zostało utworzone Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP). Wody Polskie odpowiadają za wszystkie zadania Skarbu Państwa w zakresie gospodarowania wodami. Obecnie Jednostkami Wdrażania Projektu są:
Nadal też Jednostkami Wdrażania Projektu pozostaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie oraz Biuro Koordynacji Projektu OPDOW.
Międzynarodowy Panel ekspertów ds. bezpieczeństwa zapór
Zgodnie z polityką operacyjną Banku Światowego OP 4.37 (Safety of Dams) projektowanie i budowa zapór, które jest elementem projektu finansowego przez Bank Światowy wymaga nadzoru ze strony niezależnych i doświadczonych specjalistów. Pożyczkobiorca jest zobowiązany do powołania takiego zespołu ekspertów. Międzynarodowy Panel ekspertów został utworzony w 2011 r. przez BKP OPDO dla Projektu OPDO. Do jego zadań należy doradzanie w sprawach istotnych dla bezpieczeństwa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz i dużych robót z zakresu infrastruktury hydrotechnicznej realizowanych w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Jego rolą jest też przegląd założeń projektowych, projektów technicznych, materiałów przetargowych, instrukcji eksploatacyjnych, udział w spotkaniach na terenie budowy, przygotowywanie rekomendacji itp. Panel uczestniczył zarówno w fazie projektowania i przygotowania budowy zbiornika Racibórz, jak również w trakcie jej realizacji. w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły zadania Panelu powołanego na potrzeby POPDO zostały rozszerzone o zadania inwestycyjne Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, ze szczególnym uwzględnieniem zaplanowanych do budowy zbiorników.
Konsultant Wsparcia Technicznego
Wykonawcy