PGW Wody Polskie w ramach „Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły” #POPDOW rozpoczynają kompleksową modernizację systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego w Krakowie. Realizacja inwestycji pozwoli na ochronę 40 tys. mieszkańców oraz obiektów o strategicznym znaczeniu dla miasta.
19 stycznia 2021 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało umowę z firmą Skanska SA na rozbudowę wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie. W ramach inwestycji przebudowanych zostanie 20 km wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Prace będą wykonywane również w część gminy Wieliczka.
Szacuję się, że zmodernizowane wały przeciwpowodziowe będą chronić 40 tysięcy mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 km². Co istotne zabezpieczą też ważne obiekty przemysłowe, m. in.:
- Elektrociepłownię Kraków w Łęgu,
- Oczyszczalnię ścieków Płaszów oraz Kujawy,
- Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów,
- Zakład Hutniczy Arcelor Mittal
- oraz zakłady przemysłowo-usługowe położone przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.
Kontrakt obejmuje:
- Odcinek 1 – lewy wał rzeki Wisły od mostu Wandy do stopnia Przewóz wraz z wałami cofkowymi rzeki Dłubni,
- Odcinek 2 – lewy wał rzeki Wisły od stopnia Przewóz do Suchego Jaru
- Odcinek 3 – prawy wał rzeki Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz.
Planowane prace dotyczą przebudowy wałów polegającej na poszerzeniu i podwyższeniu korpusu obwałowań rzeki Wisły łącznie z wałem cofkowym na rzece Dłubni. W ramach Kontraktu planuje się także:
- likwidację lub budowę i przebudowę zjazdów, przejazdów wałowych i dróg eksploatacyjnych polegającą na ich poszerzeniu, przedłużeniu i dowiązaniu do korony rozbudowywanych wałów,
- likwidację, budowę i przebudowę istniejącej infrastruktury drogowej polegającą na jej poszerzeniu, przedłużeniu i powiązaniu z planowanym przedsięwzięciem,
- zabezpieczenie, likwidację, budowę i przebudowę istniejącej sieci elektrycznej, gazowej, teletechnicznej, wodociągowej, kanalizacyjnej oraz ciepłowniczej,
- likwidację, przebudowę lub budowę innych obiektów wałowych (śluzy wałowe), przesłony przeciwfiltracyjne.
Planowany koszt inwestycji wynosi ponad 93 mln zł. Prace rozpoczną się w 2021 roku i potrwają do połowy 2022 roku. Projekt jest finansowany przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej ze środków Budżetu Państwa, pożyczek Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (nr 8524 – PL) oraz Banku Rozwoju Rady Europy (nr LD 1866).